Image

Daha Fazla Antep Fıstığı Tükettirecek 5 Harika Sebep

Online Çiftçi
Monday, June 28, 2021

Çay muhabbetinin olmazı, ofis atıştırmalıklarının kralı, spor öncesi veya sonrası enerji ihtiyacının atomu: Antep fıstığı. Ülkemizde en çok sevilen Antep fıstığını tüketenlerin apayrı dünyaları var. Ortak noktaları ise bu lezzetin verdiği heyecanı yaşamak. İri taneleri, çıt sesi, göze hitap eden rengi, mis ve tazecik kokusu, besleyici özellikleri. İşte Antep fıstığının inanılmaz faydaları !

Kuruyemiş

Çay muhabbetinin olmazı, ofis atıştırmalıklarının kralı, spor öncesi veya sonrası enerji ihtiyacının atomu: Antep fıstığı. Ülkemizde en çok sevilen Antep fıstığını tüketenlerin apayrı dünyaları var. Ortak noktaları ise bu lezzetin verdiği heyecanı yaşamak. İri taneleri, çıt sesi, göze hitap eden rengi, mis ve tazecik kokusu, besleyici özellikleri. İşte Antep fıstığının inanılmaz faydaları ! 

  1. Gün içinde bir avuç Antep fıstığı iyi gelir.

Antep fıstığı besleyici özellikleriyle ön planda. Bir avucu ortalama 101 kalori. Özellikle ofis ortamın verdiği stres ve zihinsel yorgunluğu aşmak için gün içerisinde bir avuç kadar tüketmek oldukça ideal. 100 gr Antep fıstığında ise 560 kalori var. A, B ve C vitaminleri açısından zengin içeriğe sahip fıstığın demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri açısından da zengin olduğunu not edelim. Bu kuruyemişin en iyi yanlarında biri sıfır kolesterol içermesi. 100 gr Antep fıstığının yağ değeri 45 gram. Bu yağların 40 gramı insan sağlığı için yararlı olan doymamış yağ sınıfında.

  1. Antep fıstığı: Cildinizi besler ve saçınızı güçlendirir.

Dengeli beslenmenin cilt ve saç sağlığı için önemi herkesin malumu. Yine de gün içerisinde yeteri kadar cilt ve saçımızı koruyacak gıdaları tüketmek oldukça zor. Pratik ve kolay şekilde ihtiyacımız olan yağı, vitamini ve minerali almanın yolu Antep fıstığı. İçeriğindeki E ve C vitamini antioksidan etkisi gösterir ve cildimizi korur. Ayrıca zengin yağ asitleri, cildin kurumasını önler, saç derisini besler, parlak ve canlı cilt görünümüne kavuşmamıza yardımcı olur.

İri taneli Antep fıstıklarının diğerlerine göre daha kaliteli olduğunu asla atlamayın. Özellikle cilt ve saç sağlığına önem verenlerin iri taneli Antep fıstıklarını tercih etmesinde yarar var. Karlıoğlu Antep fıstıkları iri taneleriyle yörenin öne çıkan ürünleri arasında. Antep fıstığı seçerken özenli davranmanız, besin değerleri açısından zengin kuruyemişin yararlarını görmeniz açısından avantaj yaratabilir.

  1. Antep fıstığı: Kan şekerini düzenler.

İşlenmiş gıdalar açısından zengin bir beslenme rejimi içerisindeyiz. İşlenmiş ürünlerin yarattığı başlıca problem ise kan şekeri dengesizliği. Bunun diyabete dönüşme riski de var. Antep fıstığı içerisindeki yağ asitlerinin çoğu monoenoik özellik gösterir. Bu da bağırsaklardaki glikoz emilimini azalmasına ve kan şekeri dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Antep fıstığı diyabetten korumak için iyi bir atıştırmalık. Ayrıca Antep fıstığı içeriğindeki potasyum sayesinde kan ve damar yolu rahatsızlıklarına karşı da koruma sağlar.

  1. Antep fıstığı: Yorgunluk ve kansızlığa karşı kalkan.

Çağımızın sorunu kronik yorgunluk şehir hayatının insanda bıraktığı yılgınlık hali. Dengeli beslenmeyle vücudun ihtiyacı olan enerjiyi alarak, çok daha iyi hissetmek mümkün. Bu açıdan Antep fıstığı, B grubu vitaminlere sahip. Besinlerden alınan kalorinin enerjiye dönüşmesini kolaylaştırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, böylece daha dengeli ruh haline kavuşmaya yardımcı olur. İçeriğindeki demir minerali sayesinde kansızlık riskini en aza indirir ve bu tür rahatsızlıklara karşı korur.

  1. Antep fıstığı: Sindirim sisteminin dostu.

Antep fıstığı fosfor ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin bir kuruyemiş. Ayrıca lifli bir yapıya da sahip. Tüm bunlar bağırsak sisteminin düzenli şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak tembelliğini önlemede destek sağlar.

Antep fıstığı, besin değeri ve yararları bakımından diğer kuruyemişlerden çok farklı. Ayrıca lezzeti, tatlılara kazandırdığı tat açısından da diğerlerinden ayrılır. Kalp, damar, sindirim, cilt, saç ve vücut direncine olumlu katkılar da sağlar. Seçiminde ise tazeliğine, iri taneli olmasına ve çıtlak oranına dikkat edilmesinde fayda var. Antep fıstığının besleyici özelliklerinden yararlanmak açısından şimdiden beslenme rejiminize ara öğün olarak Antep fıstığını ekleyin.